Operator cnc

Candidatul ideal
-Absolvent Liceu/Scoala Profesionala cu profil tehnic, preferabil Prelucrare prin Aschiere;
-Minim 6 luni experienta relevanta in pozitia de Operator CNC;
-Cunostine desen tehnic;
-Cunostinte despre instrumente de masurare;
-Capabil de analiza si atentie la detalii;
-Capacitatea de a sesiza defecte;
-Precizie, rigurozitate, perseverenta;

Descrierea jobului
-Pregăteşte semifabricatul pentru operaţia de prelucrare prin aşchiere;
-Ruleaza programul CNC pe masina cu comanda numerica conform instructiunilor de operare si cu specificaţiile tehnice;
-Măsoară şi verifică piesele folosind instrumentele de masură, conform cerintelor si specificaţiilor tehnice;
-Anunţă imediat Seful de echipa cand identifica probleme tehnice referitoare la funcţionarea/ operarea maşinii CNC;
-Încarcă şi manevrează componentele cu ajutorul echipamentelor de ridicare si/ sau transport în condiţii de siguranţă;
-Se asigura ca toate produsele executate în proces indeplinesc condiţiile de calitate şi specificatiile tehnice;
-Verifica periodic starea sculelor, dispozitivelor si verificatoarelor folosite, le pregateste pentru prelucrarea urmatorului reper si efectueaza curatirea acestora inainte de a le depozita in spatiul special amenajat;
-Asigura schimbarea sculelor si insertiilor;
-Pastreaza in bune conditii de functionare atat masina CNC pe care o opereaza, cat si sculele, dispozitivele si echipamentele pe care le utilizeaza;
-Asigura predarea locului de munca catre schimbul urmator, pentru continuarea lucrului in conditii optime;
-Efectueaza si pastreaza curatenia la masina CNC, inclusiv indepartarea periodica a spanului pentru a asigura buna functionare a acesteia;

Anuntul Operator cnc este adaugat de pe Publi24.ro.